Alışveriş kartı

Üyelik

Nasıl Yardımcı Olabilirim?

İletişim +905377003129

Covid-19 Maske Yararlımı ?

Covid-19 salgını süresince sürekli maskelere dair bir şeyler duyuyoruz her yerde maskeler satılıyor…

Covid-19 salgını süresince sürekli maskelere dair bir şeyler duyuyoruz her yerde maskeler satılıyor...
Ama ortada bir karmaşa var. Bazısı bu maskelerin virüsü taşıyanlara faydası olmadığını, bazısı ise sadece virüsü taşıyanların takması gerektiğini söylüyor. Tabii farklı maske tipleri de denkleme dahil olunca hiçbirimiz bu maske konuda sağlıklı bilgiye sahip değiliz.Maskelere dair akla takılan soruları araştırdık ve hangi maske ne işe yarıyor, kimin hangisini takması gerekiyor kısa ve öz olarak inceledik. Buyrun. ?

Öncelikle kolay ulaşabildiğimiz cerrahi maskelerle başlayalım. Bu maskeler koronavirüsün bünyeye girişini önlüyor mu?

Öncelikle kolay ulaşabildiğimiz cerrahi maskelerle başlayalım. Bu maskeler koronavirüsün bünyeye girişini önlüyor mu?
Cerrahi maskeler, bu maskeyi takan kişinin sahip olduğu virüsü yahut mikropları yaymasını durdurmak için kullanılabilir. Yani takan kişi eğer koronavirüse sahipse size bulaşmasını engeller. Bunun yanında bu maskeyi takan kişilerin koronavirüsten korunmasına dair özel bir araştırma yok fakat yan kısımlarındaki boşluk, tam koruyucu özelliğinin olmadığını zaten gösteriyor.

Yani cerrahi maske taktıktan sonra ‘virüs bana bulaşmaz, maskem var’ gibi bir rahatlığa kapılmak şimdilik mantıklı görünmüyor.

Yani cerrahi maske taktıktan sonra 'virüs bana bulaşmaz, maskem var' gibi bir rahatlığa kapılmak şimdilik mantıklı görünmüyor.
Bunun yanında ucuza temin edilebilmesi, nefes alıp vermeyi kolaylaştırması açısından gündelik olarak kullanımı rahat olduğu için her halükarda kullanılması faydalı olacaktır.

Kağıt nitelikli maskelerin koruyuculuğu nedir?

Kağıt nitelikli maskelerin koruyuculuğu nedir?
Bu maskelerde filtre katmanı bulunmadığı için ne koronavirüsün bünyeye girişini engeller ne de bünyeden çıkışını. Yani takıp takmamanız arasında çok ciddi bir fark yok, sağladığı korumanın minimum seviyede olduğunu hatırlamak gerekiyor.Salgın süresince en az etkili olan kağıt maskeyle dışarı çıkmak pek de akıllıca olmayabilir.

Daha konfrolu olduğu ve daha iyi göründüğü için tercih edilen ‘pitta maske’ poleni engellemek dışında bir işleve sahip değil.

Daha konfrolu olduğu ve daha iyi göründüğü için tercih edilen 'pitta maske' poleni engellemek dışında bir işleve sahip değil.
3 tanesi 30 liraya satılıyor ve yıkanarak kullanılabilir olduğu söyleniyor ama herhangi bir maskenin birden fazla kullanımı önerilmiyor. Ayrıca koronavirüsün yayılmasını engellemiyor, çevredeki virüslerden sizi korumuyor. Bu süreçte kağıt maskelerden hiçbir farkı yok.Görüntüsüne kanıp bu maskelerle mesafe kurallarını aşmamak gerekiyor.

N95 ya da ona en yakın FFP2 tipi maskeler bu salgın için koruyuculuğu en yüksek olan maskeler.

N95 ya da ona en yakın FFP2 tipi maskeler bu salgın için koruyuculuğu en yüksek olan maskeler.
Yapılan ölçümlerde N95 ve FFP2 tipi maskelerin %90’ın üzerinde koruma sağladığı ortaya çıktı. Tabii en yüksek riski yaratan 0.3 mikron ve bundan daha küçük olan partiküller için konuşuyoruz. Bu maskenin düzenli takılmasının önündeki en büyük engel yarattığı solunum problemi, şayet rahat solunum alacak şekilde takıyorsanız maskenin koruyuculuğu ortadan kalkmış olabilir.

Peki tüm bu maskeleri aynı anda kullansak bile risk var mı? Var!

Peki tüm bu maskeleri aynı anda kullansak bile risk var mı? Var!
Sadece maskelere güvenmek, maske taktık diye sokaklara çıkmak bu süreçte çok tehlikeli. Çünkü koronavirüs gözlerimize de nüfuz edebilir, el temizliğimize dikkat ediyor olsak bile bu noktadaki risk de sıfır değil. Kıyafetlerimizi havalandırmazsak ve eve geldiğimizde dışarıyla temas etmiş her şeyi ayrı bir odada tutmazsak yine bir riskle karşı karşıyayız.

Tüm bunlardan bahsetme sebebimiz sizi karamsarlığa sürüklemek değil, bu salgını hep birlikte atlatacağız ama…

Tüm bunlardan bahsetme sebebimiz sizi karamsarlığa sürüklemek değil, bu salgını hep birlikte atlatacağız ama...
Burada bahsetmek istediğimiz şey maske taktıktan sonra tüm risklerden korunmuyoruz. Olabildiğince evde kalmalı ve evden çıkmak zorunda olduğumuzda da sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz. 
Bir cevap yazın
Ücretsiz Gönderim

200 ₺ Üzeri Ücretsiz Gönderim

Kolay İade

15 Gün İçinde İade Garantisi

Geri Ödeme Garantisi

Tüm Ürünler'de 7 Günlük İade Garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

Kapıda Ödeme / Havale Ödeme