Alışveriş kartı

Üyelik

Nasıl Yardımcı Olabilirim?

İletişim +905377003129

Burun Açıcı Sprey (Damla)

Mevsimin kış olması, burun tıkanıklığının demirbaş olduğu çeşitli hastalıkları da kapımıza kadar getiriyor. Özellikle okul çağındaki çocuklarımızda ayda en az bir defa grip, nezle, soğuk algınlığı ve farklı virüs-bakteri bazlı salgın hastalıklar görülüyor.
Buna ilave, evlerde yakılan soba, kullanılan klimalar ve kaloriferler de ev ortamındaki havayı hayli kuruttuğu için, ortam koşullarına bağlı nefes darlıkları ve burun tıkanıklıkları da sıklıkla yaşanıyor.
Geçtiğimiz yıllara kadar ben de hepimiz gibi eczanelerde satılan burun spreylerini veya damlalarını alıp hem kendim hem de oğlum için kullanıyordum. Ancak, biliyoruz ki bu ürünler hem kimyasal içerikli, hem de burun içi mukoza ve kılcallara fazlasıyla zarar veriyor.
Bir süredir deniz tuzu ve içme suyu ile hazırladığım solüsyonu kullanıyordum, fakat yeni bir formül keşfettim. Çok daha etkili ve rahatlatıcı. Hatta dün gece burnu tamamen tıkanan ve ağız yolu ile nefes almaktan dolayı boğazı kuruyan oğluma uykudan evvel damlattım. Sonuç harikaydı. Hem gece deliksiz bir uyku çektik, hem de sabah burnu akmaya ve rahatlamaya başladı.
Aşağıda önce malzemeleri, ardından da tarifini sizlerle paylaşıyorum. Herkese şimdiden geçmiş olsun…

Malzemeler:

* 50 ml içme suyu (yarım çay bardağı)
* 5 damla nane yağı
* 5 damla karabaş otu suyu (aktarlarda litrelik şişelerde satılıyor, Fransız lavantası olarak da biliniyor ve esasında su ile karıştırılıp içilince nefes açma özelliği var. Evinizde bulundurun derim. Şayet yoksa ve almak istemiyorsanız bunun yerine 2-3 damla daha nane yağı ekleyip tarifi aynen uygulayabilirsiniz)
* 1 çay kaşığı kristal deniz tuzu

* 1/2 çay kaşığı karbonat (ben İngiliz karbonatı olarak satılan, PH derecesi ile suyu daha fazla yumuşatan karbonattan kullanıyorum, ama yoksa normal gıda bazlı karbonattan da kullanabilirsiniz)

İçme suyunun yarısını ısıtın ve kristal deniz tuzu ile karbonatı kolaylıkla içinde eritin. Ardından suyu tamamlayın, içerisine nane yağını ve karabaş otu suyunu ilave edip karıştırın. Evdeki boş ve temiz bir burun spreyi şişesine, ya da benim yaptığım gibi damlalıklı bir bitkisel yağ şişesine, o da yoksa pastör pipet ya da iğnesiz şırınga kullanarak direkt bardaktan çekerek uygulayabilirsiniz. Başınızı geriye doğru yatırıp, burnunuzun her iki deliğine 2 şer veya 3 er damla damlatıp derince çekin. Nanenin ve karabaş otunun ferahlığını hemen hissedeceksiniz. (Karabaş Otu Suyu ile ilgili yazıma da ayrıca BURADAN ulaşabilirsiniz.) Deniz tuzu da burun içi antiseptik ve açıcı özelliğini birkaç dakika içerisinde göstermeye başlayacak. Karbonat suyu yumuşattığından, tahrişi önlemiş olacak. Nane yağı ayrıca burun içini yağ formu sayesinde nemlendirecek ve mukozayı hareketlendirecek.
Doğal olan her şey şifadır. Tekrar geçmiş olsun hepinize 🙂

Bir cevap yazın
Ücretsiz Gönderim

200 ₺ Üzeri Ücretsiz Gönderim

Kolay İade

15 Gün İçinde İade Garantisi

Geri Ödeme Garantisi

Tüm Ürünler'de 7 Günlük İade Garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

Kapıda Ödeme / Havale Ödeme